Jak zauważyć brak płynu hamulcowego?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych zespołów mechanizmów w samochodzie. Właśnie z tego powodu należy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego i w razie potrzeby wymienić go. Tutaj dowiesz się, jak to działa i na co należy zwrócić uwagę.

Jak sprawdzić, czy brakuje płynu hamulcowego?

Dla prawidłowego działania hamulców należy regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Regularne kontrole można przeprowadzać samodzielnie lub zlecić je w specjalistycznym warsztacie. W nowszych samochodach zbiorniki są łatwe do odczytania z oznaczeniem minimum i maksimum, natomiast w starszych pojazdach poziom płynu hamulcowego można bez problemu sprawdzić za pomocą bagnetu.

Występują też konkretne oznaki, które wskazują, że płyn hamulcowy wymaga już wymiany. Oprócz zapalającej się na czerwono lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej są to m.in. słabszy efekt hamowania oraz sytuacja, w której pedał hamulca można wcisnąć bez większego oporu.

Dlaczego należy sprawdzać poziom płynu hamulcowego?

Przy regularnym użytkowaniu pojazdu przewody hamulcowe ulegają zużyciu. Woda może wtedy zostać wchłonięta do układu i wejść w reakcję z wiążącym wilgoć, higroskopijnym płynem hamulcowym. Gdy temperatura wzrasta, zgromadzona woda może się zagotować i utworzyć pęcherzyki pary. Zwiększa to ryzyko, że nie będzie można wytworzyć wystarczającego ciśnienia w hamulcach i dojdzie do ich uszkodzenia. Tę temperaturę wrzenia również można zmierzyć i jeśli jest ona niższa niż 150°C, a zawartość wody jest wyższa niż 2%, można wykryć poważną usterkę w układzie hamulcowym.

Przestarzały płyn może powodować także inne zagrożenia. Zwiększona zawartość wody może spowodować korozję układu hamulcowego od wewnątrz, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do awarii poszczególnych elementów hamulca. Dlatego zaleca się wymianę płynu hamulcowego co dwa lata.

O czym należy pamiętać przy wymianie płynu hamulcowego?

Jeśli zauważysz, że skuteczność hamowania Twojego pojazdu ulega pogorszeniu, należy jak najszybciej odwiedzić warsztat. Jeśli jednak zdecydujesz się samodzielnie uzupełnić płyn hamulcowy (https://www.iparts.pl/artykuly/kontrola-i-wymiana-plynu-hamulcowego,58.html), musisz przestrzegać następujących punktów:

  • Podczas uzupełniania płynu hamulcowego należy nosić odzież ochronną i pracować z dużą ostrożnością.
  • Płyn hamulcowy w żadnym wypadku nie może mieć kontaktu z olejem silnikowym, częściami komory silnika lub lakierem.
  • Przy wlewaniu płynu nie należy przekraczać maksymalnego oznaczenia na pojemniku.

Jaki wybrać płyn hamulcowy?

Płyny hamulcowe są wytwarzane według różnych parametrów. Te oznaczone jako DOT 3 i DOT 4 mogą być mieszane razem podczas uzupełniania. Jednakże zabieg ten nie jest rekomendowany, ponieważ DOT 4 jest znacznie bardziej toksyczny i dlatego może uszkodzić gumowe uszczelki przeznaczone dla DOT 3. Z kolei DOT 5 nie powinien być miksowany z innymi płynami hamulcowymi, ponieważ jest oparty na silikonie, natomiast DOT 3 i DOT 4 to produkty na bazie glikolu. Tylko niektóre typy pojazdów są zaprojektowane pod kątem wspomnianej specyfikacji DOT 5. Natomiast płyn mineralny DOT 5.1 może być stosowany jako płyn alternatywny do wszystkich typów pojazdów, dla których w instrukcji obsługi zalecane jest stosowanie DOT4 lub DOT3.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *