Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – co wybrać?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie kierowcy poszukujący nowego samochodu, to pytanie o rodzaj skrzyni biegów. Jeszcze niedawno wiele osób stroniło od potocznie zwanych “automatów”, które uważali są wadliwe, powodujące większe spalanie oraz kosztowne w naprawach. Czy w obecnych czasach takie obiekcje mają oparcie w rzeczywistości? Jakie są zalety i wady każdego z rodzajów skrzyń biegów? Na te oraz inne pytania, odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Automatyczne skrzynie biegów

Niegdyś automatyczne skrzynie biegów montowano głównie w luksusowych limuzynach, które były nastawione wyłącznie na komfort oraz wygodę. Niestety faktycznie bardzo często przyczyniały się większego spalania paliwa, a co więcej – gorszych osiągów przy tej samej mocy silnika. W starszych samochodach były to najczęściej 3-stopniowe przekładnie.

W dzisiejszych czasach za sprawą rozwoju technologicznego skrzynie automatyczne wyposażone są w elektroniczne sterowanie, dzięki czemu stały się bardziej oszczędne. Dodatkowo 3-stopniowe przekładnie zostały zastąpione skrzyniami o nawet 9 przełożeniach. Co więcej automaty zaczęto montować w samochodach z niższych segmentów. Niestety pomimo faktu, że części do BMW 3 są niezwykle tanie, to wersja z automatyczną przekładnią w modelach E90 nie były zbyt udane.

W większości przypadków “automaty” to jednak udane konstrukcje. Za plusy automatycznej skrzyni biegów można uznać wygodę oraz wysoką kulturę pracy. Korzyścią jest również zwiększone bezpieczeństwo – kierowca może bowiem bardziej skoncentrować się na sytuacji na drodze.

Zalety skrzyni manualnej

Główną zaletą ręcznych przekładni jest przede wszystkim niższa cena zakupu samochodu. Dodatkowo manualne skrzynie biegów cechują się większą trwałością od automatycznych. Z tego powodu decydując się na zakup starszego samochodu, zalecamy ostrożność przy wyborze automatycznej skrzyni biegów. Jeżeli chcemy mieć większą pewność, że auto nie będzie sprawiać większych problemów to “manual” wydaje się bardziej rozsądnym rozwiązaniem. Ponadto koszty naprawy ze względu na mniej skomplikowaną konstrukcję są o wiele niższe, a sama diagnostyka usterek jest mniej problematyczna w przypadku manualnych skrzyń biegów.

Warto jednak pamiętać, że najczęstsze problemy z automatycznymi skrzyniami biegów wynikają nie z samej wadliwości konstrukcji, lecz jej nieprawidłowej eksploatacji i serwisowania. Wymagają one bardziej niż manualne przekładnie dbałości o regularną wymianę oleju, filtra oraz czyszczenie układu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *